Działania profilaktyczne realizowane w roku szkolnym 2023/24
Treść
Działania profilaktyczne realizowane w roku szkolnym 2023/2024
- Ogólnopolski Program ,,Świadomość procentuje” realizowany przez World Healthy Living Foundation ( uczniowie, rodzice, nauczyciele).
Celem programu była edukacja i wsparcie młodego pokolenia w zakresie zdrowia mentalnego i psychicznego. Młodzież zwiększyła świadomość samego siebie i świata w którym żyje, nauczyła się okazywać wzajemną akceptację, szacunek i tolerancję. - Ogólnopolski program rekomendowany „Ars - jak dbać o miłość?”
Celem programu była próba ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych
i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie. - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego celem jest podniesienie świadomości na temat kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym na całym świecie oraz zmobilizowanie wysiłków na rzecz jego wspierania. W ramach szkolnych obchodów przygotowano gazetkę tematyczną, przesłano przez e-dziennik materiały edukacyjne dla rodziców i nauczycieli, zorganizowano wyjście na warsztaty do DPS w Nowym Sączu.
- Szkolny Dzień Życzliwości obchodzony 23 listopada 2023 r. pod hasłem "Dobre słowo – podaj dalej". Celem było: kształtowanie umiejętności wyrażania życzliwości, dobroci i koleżeństwa wobec innych, kulturalne odnoszenie się do siebie, rozwijanie postaw społeczno – moralnych. W ramach obchodów ogłoszono konkurs plastyczny, przygotowano gazetkę , a rodzicom przekazano materiały edukacyjne.
- Zajęcia integracyjno-profilaktyczne dla uczniów kl. I, których celem było: kształtowanie i wzmacnianie pozytywnego poczucia własnej wartości, poznanie swoich mocnych stron, dostrzeganie i docenianie osobistych sukcesów i kształtowanie pozytywnego myślenia o samym sobie; nauczenie się radzenie sobie z przeszkodami – myślenie koncepcyjne i analityczne, rozwijanie samodzielności, niezależności i odpowiedzialności, kształtowanie zdolności do samooceny i samokontroli, rozwijanie wyobraźni, rozwijanie troski o własne zdrowie, sprawność fizyczną i dobrą kondycję psychiczną, poznanie własnego środowiska i odczuwanie radości w obcowaniu z przyrodą, edukacja w zakresie efektywnego zarządzanie własnym czasem.
- Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne, mające na celu poprawę społecznego i emocjonalnego funkcjonowania uczniów, doskonalenie umiejętności społecznych, rozwijanie zdolności akceptacji siebie innych, naukę wychodzeniu z ról niekorzystnych, budowanie pozytywnego obrazu siebie, edukację w zakresie umiejętności rozwiązywania konfliktów, problemów, a także edukację w zakresie asertywnego zachowania się, redukcję napięć psychicznych, obniżenie poziomu agresji uczniów, wspomożenie i wdrożenie do rozumienia norm moralnych obowiązujących w społeczeństwie, wyposażenie uczniów w umiejętności komunikacji interpersonalnej.
- „Hack’em – czyli krótko o cyberbezpieczeństwie”. Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 4
w Nowym Sączu, realizujący swój autorski program społecznościowy w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”, przeprowadzili dla uczniów Szkoły Branżowej I St. warsztaty dotyczące zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. W przystępny i ciekawy sposób przedstawili uczniom zagrożenia mogące czyhać na nich w Internecie, edukowali, co robić, aby się przed nimi chronić, a w razie potrzeby - gdzie szukać pomocy. - Warsztaty profilaktyczne w ramach programu „Ognik” na terenie Komendy Straży Pożarnej w Nowym Sączu dla uczniów SSPP. Zajęcia "Bezpieczny dom" w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej. Klasy pierwsze Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką wychowawczyń, wzięły udział w zajęciach "Bezpieczny dom" w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Witosa 69 w Nowym Sączu. Uczniowie zostali zapoznani z pełną wyzwań pracą strażaków, obejrzeli też specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w czasie akcji ratunkowych oraz zostali pouczeni jak zachować się w sytuacji zagrożenia.
- Pogadanka prowadzona przez przedstawicieli Komendy Straży Miejskiej w Nowym Sączu dla uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia dotycząca przestrzegania porządku w miejscach publicznych i środkach komunikacji miejskiej, a także zasad bezpieczeństwa w trakcie wakacyjnego wypoczynku.
- Warsztaty profilaktyczne dla uczniów Szkoły Specjalnej Przyspasabiającej do Pracy, dotyczące tolerancji i przyjaźni prowadzone przez członka Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo "Nadzieja".
- Warsztaty profilaktyczne dot. tematyki kryzysu i uzależnień. Uczniowie klasy pierwszej Branżowej Szkoły I St. uczestniczyli w zajęciach realizowanych w Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu. Ich celem było m.in poznanie sposobów radzenia sobie ze stresem oraz uzależnieniami: od dopalaczy, narkotyków czy gier komputerowych.
- Pogadanka przeprowadzona przez emerytowaną kurator Sądu Rejonowego w Nowym Sączu ds. rodzinnych i nieletnich dla uczniów Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych poświęcona konsekwencjom łamania prawa. Jej celem było podniesienie świadomości młodzieży w zakresie skutków prawnych związanych z nieprzestrzeganiem prawa, dopuszczania się wykroczeń, popełniania przestępstw.
- Prelekcja dot. bezpieczeństwa oraz przeciwdziałania przemocy domowej i rówieśniczej, którą poprowadzili przedstawiciele KMP w Nowym Sączu dla uczniów Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych. Celami spotkania było omówienie kwestii dotyczących: bezpieczeństwa w miejscach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa. przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży, edukacja dla bezpieczeństwa,wdrażanie uczniów do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku w różnych sytuacjach i miejscach, uświadomienie zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z kąpielisk oraz uwrażliwienie na skutki beztroskich i nierozważnych zabaw, jak również zachowań w wodzie
- Uczniowie BS I Stopnia wzięli udział w wykładzie z zakresu doradztwa obywatelskiego, które poprowadził przedstawiciel Fundacji IWO w ramach zadania publicznego ogłoszonego przez Urząd Miasta Nowego Sącza: "Prowadzenie punków nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz wykonywanie zadań z zakresu edukacji prawnej w roku 2024". W trakcie spotkania została poruszona tematyka cyberprzemocy, przemocy rówieśniczej, przemocy wobec dzieci oraz odpowiedzialności prawnej.
- Uczniowie klas III Branżowej Szkoły I St. wzięli udział w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego na terenie PUP w Nowym Sączu.
- Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa opracowano i wdrożono w ZS nr 5-Specjalnych „Standardy Ochrony Małoletnich”. Przeprowadzono szkoleniową RP w/w zakresie. Uczniów, rodzice/opiekunowie zostali zapoznani ze Standardami.
- W ramach współpracy pedagogów ze szkolnym wolontariatem zostały przeprowadzone wśród szkolnej społeczności akcje charytatywne – „Świąteczna paczka”, „Akcja dożywiania”, „Chlebowa cegiełka”. Celem organizacji w/w przedsięwzięć była nie tylko pomoc potrzebującym, ale również rozbudzanie empatii, wrażliwości na potrzeby innych, promowanie idei wspierania słabszych i potrzebujący.
- Liczne pogadanki, lekcje profilaktyczne realizowane w poszczególnych klasach w ramach Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Szkoły.
Autor: A.G.